Yurtdışında Dil Eğitimi

content image

Yurtdışı dil okulları, çok farklı dil programları sunmaktadır. Ders saatlerine ve kursun içeriğine göre değişik ilgi alanlarına yönelik düzenlenen kurslarda mutlaka her öğrencinin ihtiyaç ve bütçesine uygun bir kurs bulunur. Genel, Yoğun, Mesleki, Akademik Amaçlı, İleri Düzey, Pratik Amaçlı, Sınavlara Hazırlık, Üniversiteye Hazırlık, Yönetici İngilizcesi ve İş İngilizcesi sunulan belli başlı programlar arasındadır. Yurtdışında İngilizce kurslarına her yıl binlerce öğrenci gitmektedir. Özellikle yaz aylarında sayıları çok fazla artmakta, hatta onbinleri bulmaktadır. Yurtdışındaki İngilizce kursları, Türkiye’deki kurslardan biraz daha farklıdır. Bu tip kurslar, konuşma ve anlamaya odaklanmaktadır. Kurslar, başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar verilmektedir. Öğrenci, kursun ilk günü yapacağı bir İngilizce yazılı ve sözlü test sonucu, seviyesine uygun bir sınıfa yerleştirilmektedir. Sınıflar, genelde maksimum 12 kişidir. Ancak bazı özel programlarda, örneğin “Yönetici İngilizcesi” veya “TOEFL Hazırlık” gibi kurslarda sınıflar 4-8 kişi arası olabilir.

Yurtdışında İngilizce kurslarında öğrencilerin çoğu İngiltere’yi tercih etmektedir. İngiltere’deki özel dil okulları, İngilizce eğitiminde uzman ve güvenilir bir ders programı sunmaktadır. Ayrıca Londra, Oxford, Brighton ve Bournemouth gibi şehirler oldukça ekonomik dil okullarına evsahipliği yapmaktadır. Genelde öğrenciler haftada 15-20 derslik İngilizce kurslarına rağbet gösterirken, sadece İngilizce kursuna yoğunlaşmak isteyen öğrenciler haftada 25 veya 30 derslik programlara ilgi göstermektedirler.

İngiltere’deki dil kurslarına katılan öğrencilerin yarıdan fazlası, Avrupa ülkelerinden gitmektedir. Avrupa’dan sonra Uzak Doğulu ve Güney Amerikalı öğrenciler gelmektedir. 

Türk öğrenciler en çok Londra, Bournemouth, Brighton, Cambridge ve Oxford şehirlerini tercih etmektedirler. Türk öğrencilerin en az olduğu okullar ise Ramsgate, Canterbury, Bristol, Eastbourne, Salisbury, Bath ve Torbay gibi şehirlerdedir. 

Amerika’da dil eğitimi veren yüzlerce özel dil okulu ve üniversite bulunmaktadır. Amerika’daki dil kurslarına en çok Uzak Doğulu ve Güney Amerikalı öğrenciler ilgi göstermektedirler. Avrupalı öğrenciler, genelde New York, San Francisco, Los Angeles, San Diego, Boston gibi şehirlerin merkezinde bulunan özel dil kurslarında dil eğitimini tercih etmekteler. Üniversite bünyesindeki kurslarda çok az sayıda Avrupalı öğrenci vardır. Türk öğrenciler, Amerika’da en çok New York,  New Jersey, San Francisco, Los Angeles ve Miami gibi şehirlerde yoğunlaşmıştır. İç eyaletlerdeki üniversitelere bağlı dil okullarına giden Türk öğrenci sayısı oldukça azdır ve gidenler genelde İngilizce kursu sonrası aynı üniversitede lisans veya yüksek lisans eğitimi yapmak amacıyla bu okulları tercih etmektedirler.

Amerika’da büyük şehirlerde, hem dil kursları hem de yaşam maliyetleri yüksektir. İç eyaletlerdeki okullar, daha ekonomik kurslar sunmaktadır ve yaşam maliyetleri daha ucuzdur. 

Kanada’da dil eğitimine her yıl yaklaşık 800-1,000 arası Türk öğrenci gitmektedir. Özellikle özel dil okullarının yoğun olduğu Vancouver ve Toronto şehirleri, Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği yerlerdir. Vancouver ve Toronto okullarının bazılarında Uzak Doğulu, Avrupalı ve Güney Amerikalı öğrenciler dengeli bir biçimde bulunurken, bazılarında sadece bir bölgeden öğrenci yoğunlaşmaktadır, bu da diğer uluslardan öğrenciler için pratikte zorluklar yaratmaktadır. 

Avustralya’ya ise her yıl 700-900 arası sayıda Türk öğrenci, dil eğitimine gitmektedir. En çok Sydney ve Melbourne şehirleri tercih edilmekle birlikte, Perth ve Brisbane şehirleri de ilgi gören şehirler arasındadır. Avustralya, yabancı öğrencilere yarı zamanlı çalışma izni verdiği için yabancı öğrencilerin yaşam maliyetlerini azaltma imkanları bulunur.

Malta, son yıllarda özellikle yaz aylarında, yabancı öğrenci akınına uğramaktadır. Hem kaliteli ve ekonomik, hem de tatil ortamında İngilizce öğrenmek isteyen çoğunluğu Avrupalı onbinlerce öğrenci Malta’da dil eğitimi yapmaktadır. Buna karşın güz ve kış dönemlerinde Malta'daki okullar çok daha ekonomik maliyette eğitim vermektedir.

Yeni Zelanda’da dil eğitimine ilgi yavaş yavaş artmakta ve Türkiye'den her yıl 100 civarında öğrenci, Yeni Zelanda’da dil eğitimine gitmektedir. Özellikle Auckland, en fazla tercih edilen şehirdir.