IELTS Sınav Kursları

IELTS sınavı, özellikle İngiltere ve Avustralya’da üniversite veya sertifika eğitimi yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir sınavdır. Sınavda öğrencinin, İngilizce yazma, okuma, anlama, gramer ve konuşma yetenekleri test edilir. IELTS sınavı, akademik ağırlıklı bir sınavdır. Özellikle İngiltere ve Avustralya’daki tüm dil okulları ve üniversitelerde IELTS sınavlarına hazırlık kursları verilir. Kurslar genelde 4-12 hafta arası sürer. Akademik dönem dil kurslarına katılan öğrenciler, kursun bir parçası olarak IELTS sınav hazırlık kursu alabilirler. Sınav, her ay düzenlenir. 

IELTS sınavından öğrenciler, farklı notlar alabilirler. 

Türkiye’de sınav, British Council tarafından organize edilmektedir. Her ay 2-3 kez sınav yapılmaktadır. İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’da ise her ay 4 defa sınav organize edilmektedir. IELTS sınavlarına girmede belirli bir limit söz konusu değildir. Öğrenci dilerse her hafta bu sınavlara girebilir. IELTS sınavlarında öğrenci genelde 4-8 arası puan getirir. 6.5 en ideal ve pek çok üniversite tarafından kabul edilen bir sonuçtur. Ancak, 6.0 ile de pek çok üniversite öğrenci kabul etmektedir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden bazıları 7.0 hatta 7.5 IELTS puanı isteyebilir. 

Üniversite hazırlık programı veren okullar için 5.0 veya 5.5 IELTS neticesi yeterlidir. 

IELTS sınavları hakkında detaylı bilgi için www.ielts.org veya www.britishcouncil.org.tr adresleri ziyaret edilebilir.

IELTS sınav hazırlık kurslarına özellikle İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda dil okullarında katılmak mümkündür. IELTS sınav hazırlık kursları, Yoğun İngilizce programının bir parçası olarak verilebildiği gibi bağımsız bir program olarak da takip edilebilir. IELTS sınav hazırlık kursu fiyatları, genelde okulların Genel ve Yoğun İngilizce kurs fiyatlarıyla aynıdır.