Kabul Koşulları

Eğer üniversitelerden denklik talep edecekseniz YÖK öncelikle ÖSS sınavına girerek YÖK tarafından yerleştirileceğiniz Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi'nin bölümlerinden birinde okumanızı şart koşuyor. Eğer denklik talep etmiyorsanız ise Ukrayna üniversitelerinde okumanız için lise mezunu olmanız yeterli. 

Türkiye'deki gibi üniversiteye girebilmek için ÖSS gibi sınavlara gerek olmadan Ukrayna üniversitelerince kabul edilebilirsiniz. Eğer birinci sınıftan eğitime başlamak istiyorsanız yabancı dil yeterlilik sınavına tabii tutulursunuz.

Yabancı öğrenciler Ukrayna'da eğitimlerine hazırlık sınıfından başlamaktadırlar.  İngilizce ya da Rusçası iyi olan bir öğrenci üniversite tarafından yapılan dil yeterlilik sınavından geçer not alırsa 1. sınıftan eğitimine başlayabilmektedir.

Ayrıca hazırlık sınıflarında öğrencinin dil eğitiminin yanı sıra ileride devam edeceği programa göre fizik, matematik analiz, teknik resim gibi bölümle alakalı temel bilgi de verilir. 
Uluslararası öğrenciler hazırlık sınıfını bitirdikten sonra ister aynı üniversitede isterlerse farklı bir üniversitede eğitimlerini sürdürebilirler.

<< Geri