Özel Üniversiteler ve Kolejler

content image

Özellikle Amerika’da çok sayıda özel üniversite ve kolej bulunmaktadır. Her bir eyalette en az 4-5 özel kolej veya üniversite bulunur. İngiltere’de sadece iki tane özel üniversite vardır. Ancak Londra’da bazı Amerikan üniversitelerinin kampüsleri bulunur. Kanada ve Avustralya’da ise az sayıda da olsa özel üniversite ve kolej vardır. 

Özel üniversitelerin ücretleri devlet okullarına oranla bir hayli yüksektir. 

Program çeşitliliği açısından çok zengin olmamasına rağmen belirli alanlarda uzmanlaşmaya gitmişlerdir. Özel üniversitelerin çoğunun giriş koşulları devlet üniversitelerine göre daha kolay olsa da bu durum bazı dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Bu üniversitelerin çoğunluğu YÖK tarafından tanınmıyor. Bu nedenle özel üniversite düşünenlerin bu konuyu detaylı bir şekilde araştırmaları tavsiye edilmektedir. Çok sayıda özel okulun bulunduğu ABD’de bu tür okulların seçiminde çok dikkatli olmak gerekir. 

Özel üniversitelerin devlet üniversitelerine oranla bazı dezavantajları olsa da, Harvard, Yale ve MIT gibi dünyanın en iyi üniversitelerinin önemli bir kısmı özel üniversite statüsündedir. Bazı özel üniversiteler ise daha küçük çaplı olmasına rağmen kaliteli ve ekonomik eğitim vermektedir.