Adım Adım Yurtdışı Eğitimi

content image

1974 yılından bu yana  dünyanın dört bir yanından on  binlerce kişiye İngilizce eğitim veren  Oxford House College bünyesinde kurulan Oxford Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı  gençlere ve yetişkinlere dünyanın pek çok ülkesinde ki dil okulları, üniversiteler ve kolejlerde eğitim imkanı sağlamaktadır.  Oxford House College’ın  İstiklal Caddesi’nde bulunan  merkezinde  her yıl 4,000 öğrenci eğitim almakta  ve yaklaşık 1,000 civarında öğrenci Oxford Yurtdışı Eğitim farkı ile  yurtdışı eğitim programlarına katılmaktadır.  

Eğitim amacıyla yurtdışına  çıkmadan önce neden uzman bir kuruma danışmanız gerektiği ve  Oxford Yurtdışı Eğitim öğrencilerini bilgilendirmekle yükümlü olduğu konuları aşağıda adım adım bulabilirsiniz.  Oxford Yurtdışı Eğitim’in  uzman ve deneyimli danışmanları öğrencilerine bu konularda ücretsiz danışmanlık yapmaktadır.

Adım 1- Ön Görüşmeler ve Danışmanlık

a)    “Oxford” danışmanları  eğitim durumu, dil seviyesi, ihtiyaçlar ve kariyer hedeflerine göre öğrenci analizi yapar
b)    Öğrencinin dil, yaz okulu, sertifika, üniversite lisans, yüksek lisans, staj vs programların hangisine uygun olduğu tespit edilir.
c)     Eğitim alınmak istenen ülkenen vize koşulları değerlendirilir ve öğrencinin vize analizi yapılır
d)    Öğrencinin hangi ülke veya ülkeler için uygun olduğu, ülkenin hangi şehirlerinde uyumlu olabileceği, şehrin sosyal, kültürel ve yaşam koşulları değerlendirilir.
e)    Öğrencinin bütçe analizi yapılır, ihtiyaç ve bütçesine en uygun program seçilir. Bazı programlar için kısmi burs veya özel indirim olanaklarından öğrencinin yararlanıp yararlanamayacağı tespit edilir. 
f)      Öğrencinin dil, sertifika, lisans, yüksek lisans programlarına ne zaman başlayabileceği vize, mali durum, öğrencinin durumu, okulların kabul kriterlerine göre tespit edilir.
g)    Üniversite lisans ve yüksek lisans başvurusu yapan öğrencilerin not ortalaması, referansları, Toefl, Ielts gibi sınav sonuçları veya sınav günleri tespit edilir. 
h)    Öğrenci mutlaka- öğrenci aksini istemedikçe- Oxford House College dil seviye tespit sınavına (yazılı ve sözlü) alınır ve öğrencinin dil seviyesi daha ilk görüşmede belirlenir ve ne tür programlara katılabileceği tekrardan değerlendirilir. 
i)      Dileyen öğrenci bu aşamada Oxford House College- Istanbul okulu bünyesinde genel İngilizce, konuşma sınıfları, Toefl, IELTS, mesleki İngilizce kurslarına özel fiyatlar ile katılabilirler. Yurtdışına çıkmadan önceki  1-2 aylık kurslar öğrenciye  yurtdışındaki ilk haftalarında çok yarar sağlayacaktır. 

Adım 2- Karar Aşaması

a)    İlk görüşmelerde elde edilen veriler ışığında ülke, şehir, üniversite ve kolejler üzerinde karşılaştırmalı analizler yapılır. En uygunlar listelenir. Okulların internet sitesi, DVD’leri, broşürleri incelenir. Gerekirse bazı ayrıntılar için okullarla hemen irtibata geçilir bilgiler alınır.
b)   Çok kapsamlı son değerlendirme sonucu öğrenciye en uygun okul, kolej veya üniversiteye karar verilir. (Üniversite lisans ve yüksek lisans için birkaç farklı üniversiteye başvuru yapılabilir) ve kursun detayları, maliyetleri tespit edilir.
c)    Maliyetler tek tek yazılarak net rakamlar ortaya çıkarılır

Adım 3- Kayıt Aşaması

a)    Seçilen dil okulu, kolej veya üniversiteye başvuru formu gönderilir. Kurs başvurusu yanı sıra, konaklama, karşılama rezervasyonları yapılır
b)   Okula ön başvuru için gerekli depozito bedeli ödenir. Genelde İngiltere için 100 Sterlin, diğer ülkeler için 250 Dolar’dır.
c)    Öğrenciye başvuru yapılacak ülkenin ayrıntılı vize prosüdürü ve gerekli evrak listesi verilir ve öğrenci evrakları hazırlamaya başlar
d)    Aynı anda danışmanı öğrencinin uçak bileti rezervasyonun en rahat ve uygun fiyat ile yapar
e)    Başvuru yapılan okuldan öğrencinin kabul mektupları, konaklama organize edildiğine dair yazı, fatura detayları getirtilir ve öğrencinin vize başvurusu için evrakları hazırlaması beklenir.

Adım  4  Vize Başvurusu ve Sonuçlanması

a)    Daha önce Oxford danışmanı tarafından öğrenciye verilen vize evrak listesini hazırlayan öğrenci evrakları danışmanına teslim eder. Danışman evrak listesini teke tek kontrol eder ve eksiksiz teslim alır. Eksiklik var ise acilen giderilmesini talep eder.
b)   Evrakları eksiksiz teslim edilmiş ise danışmanlar kağıt üzerinde veya gerekli ise online olarak ilgili ülkenin vize formunu doldurmaya başlar ve hatasız bir şekilde başvuru formu doldurulur. Başvuru formunun eksiksiz, hatasız ve anlaşılır doldurulması çok önemlidir.
c)    Bu esnada vize için randevu veren ülkelerden öğrencinin vize randevusu alınır.
d)    Dosyası hazır ve başvuru formu doldurulmuş vize dosyası, randevulu ise öğrenci daha önce organize edilmiş randevu günü konsolosluğa gönderilir. Eğer ilgili konsolosluk tarafından sadece dosyanın eksiksiz gönderilmesi isteniyor ise Oxford tarafından dosya konsolosluklara gönderilir.
e)    Oxford danışmanları üst bir yazı olarak konsolosluğa hitaben öğrencinin işlemlerinin Oxford International Education Agency tarafından yapıldığına dair bir ön yazı sunar.

Adım 5  Gidişe Hazırlık

a)    Vizesi olumlu şekilde sonuçlanan öğrencinin (bu süreç döneme ve ülkeye göre 2-12 hafta arası sürebilir) acilen konaklama, karşılama ve uçak bileti rezervasyonu kesinleştirilir. Okula hemen vizenin olumlu bilgisi verilir.
b)   Öğrencinin uçak biletini acilen alması istenir.
c)    Öğrenci karşılama istemiş ise okuldan son teyit alınır ve karşılama kesinleştirilir.
d)    Öğrenci okul ücreti ve konaklama ücretini faturadaki rakam üzerinden öder. Okul ücretinin tamamı, konaklama ücretinin ise (aksi belirtilmedikçe en az 1 ayı) ödenmelidir.
e)    Öğrenci için özel hazırlanmış Oxford Goodbye Pack hazırlanır; Bu dosyanın içine; vizeli olarak pasaportunuz , okul kabul mektubunuz, okulun ve konaklamanın adres ve haritaları, konaklama yazısı, giriş çıkış tarihleri ve aile yanı konaklamada dikkat edilecek hususlar yazısı, okulun faturası ve ödeme makbuzu, karşılama konfirmasyon belgesi, acil bir durumda ilgili kişilerin telefonları, varsa sağlık ve yolculuk sigorta poliçesi, elektronik uçak biletinin çıktısı eklenir ve öğrenciye teslim edilir.

Adım 6  Gidiş için Son Kontroller

a)    Konaklaması aile yanında olacaklar mutlaka gidişten 1 gün önce aileye telefon ile varış saatlerini bildirmelidirler. Dilerseniz bu işlemi Oxford Danışmanınz ile beraber yapabilirsiniz.
b)   Valizlerin hazırlığı, valiz kilo kurallarına uygunluk, yanınızda götürmeniz gereken eşyalar ve götürmemeniz gerekenler  nelerdir ?
c)    Dış hatlar uçuşu için hareket saatinden en az 2 saat önce havalimanında olunuz. Online Check In işlemi yaparsanız dilediğiniz koltuğu seçebilirsiniz. Oxford Danışmanlarınız bu konuda yardımcı olabilir.
d)    Ulkeye vardığınızda gümrük girişinde pasaport kontrolü yapılır. Size niçin geldiğiniz ve ne kadar kalacağınıza dair sorular sorulur. Mutlaka  Oxford Goobye Pack yanınızda olsun ve istenildiği takdirde evraklarınızı gösteriniz.
e)    Eğer karşılama istemiş iseniz, pasaport konrolü sonrasında, çıkışta karşılayacak kişi öğrencinin ismi  veya okulun ismi yazan bir  tabela ile öğrenciyi bekler. Karşılayacak kişi ile buluşma olmamış ise mutlaka en yakın” information” masasına gidilip, oradaki kişiye acil telefon numaraları listesinde ismi olan karşılayacak kişiyi aratmalı veya kendisi aramalıdır.
f)      Karşılayacak kişi sizi doğrudan kalacağınızı eve veya yurda götürecektir. Aile yanında kalan öğrenciler aile ile tanışır ve okulun ilk günü olacak ertesi güne hazırlık yaparlar. Aile ertesi gün okula nasıl gideceğini öğrenciye anlatır. Yurt konaklamada olacak öğrenci ise okul arkadaşlarıyla tanışır ve yurt görevlisi tarafından gerekli talimatlar kendisine verilir. 

Adım  7 Okulun İlk Günü

a)    Okulun ilk günü eğiti göreceğiniz binayı, çevreyi, okulda çalışan insanları, ve okulun sitemi ve düzenini tanıtan bir oryantosyana düzenlenir.
b)   Her ne kadar Oxford Yurtdışı Eğitim’i bünyesinde barındıran Dünyanın sayılı dil okullarından Oxford House College’in yazılı ve sözlü testini yapmış ve seviyeniz belirlenmiş olsa dahi  gittiğiniz okulun kendi testlerini de okulun ilk günü yapmak zorundasınız. Genelde OHC’nin test sonucu ile aynı seviyede olunmasına rağmen bu test zorunludur ve bu test sonucuna göre sizi uygun sınıfa gönderirler.
c)    Seviye tespit sınavı sonucu gönderildiğiniz sınıfla ilgili bir sorununuz olursa okul yetkilileri ile görüşebilirsiniz. İlk hafta uyum dönemi olduğu için hem okulda hem konaklamada ve genel olarak ortama uyumda sorunlar yaşanabilir. Hassas olan ilk haftada acele kararlar verilmemesi ve sorun halinde mutlaka Oxford Danışmanınız ve Okuldaki yetkililer ile görüşmeniz gerekir.Oxford Danışmanları öğrenci ile  ilk haftanın sonunda irtibata geçer ve ilk izlenimleri alır.

Adım 8 Eğitim Sürecinizce Oxford Yanınızda

a)    Oxford Yurtdışı Eğitim Danışmanı öğrenci, ailesi ve okulu ile düzenli irtibatta olur ve öğrencinin akademik gelişimi ve diğer konuların takipçisi olur. Her şeyin planlandığı  gibi gitmesini sağlamaya çalışır.
b)   Konaklama veya kurs konusunda problem olduğu takdirde okul yetkilileriyle anında irtibata geçer ve gerekli değişikliklerin yapılmasını ve öğrenciye izah edilmesine yardımcı olur. Her ne kadar Oxford Danışmanları her zaman yardıma hazır olsa da, öğrencinin sorunlarını okul yetkililerine ilk aşamada aktarmalarını tavsiye ediyoruz. Bu sayede öğrenci İngilizce olarak kendi sorunlarını çözebilir ve yurtdışı eğitimin en önemli yararlarından birisi olan ayakları üzerinde durabilme ve sorun çözebilme yetisini geliştirir.
c)    Yurtdışında eğitim yapan öğrenci, eğer okul değiştirme, program değiştirme yapmak ister ise Oxford Danışmanları bu konularda yardımcı olmaya devam eder. Özellikle dil eğitimi sonrası lisans ve yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin başvuruları yapılır.
d)    Oxford Yurtdışı Eğitim, eğitimini tamamlayıp dönen öğrenciye her zaman eğitm ve kariyer danışmanlığına devam eder. Dileyen öğrenci Oxford House College kurslarına veya online eğitim programlarına katılabilir.