Tesol ve Celta Kursları

İngilizce öğretmenleri veya öğretmen adaylarına yönelik olarak hazırlanan bu programlar, yurtdışında birçok okul tarafından düzenlenmektedir. Özellikle yaz aylarında yoğun olarak organize edilen tam zamanlı programlar sayesinde öğrenciler, kısa zamanda İngilizce öğretmenliğinin farklı alanlarında geliştirilen yeni yaklaşımları öğrenir ve uygulama olanağı bulabilir. Kurslar, genelde 2-12 hafta arası sürer. Ancak büyük kısmı kısa süreli kurslardır.
 
Bu programlara hem İngilizce öğretmenliğinde okuyan öğrenciler hem de mezunlar katılabilir. Ayrıca, meslek olarak İngilizce öğretmenliği yapmak isteyen, bu konuda deneyim sahibi ve ileri seviyede İngilizce dil bilgisine sahip kişiler de bu programlara katılabilir. TESOL veya TEFL kursları olarak adlandırılan bu kurslar genelde İngiltere’deki okullarda popüler olmasına rağmen bazı Amerika, Kanada ya da Avustralya okullarında da bu kursları takip etmek mümkündür. TESOL ve TEFL kursları yanısıra çok özel alanlarda da kurslar verilmektedir. 
 
Örneğin; Celta Certificate, Tesol Update, Delta Diploma, Education Management Skills, Training the Trainer Classroom Skills for Primary School Teachers veya Secondary School Teachers, Teaching Business English, Language Development and Teaching Skills, Teaching Knowledge Skills, Practical Teacher, Current Trends, Brush up Your English, Advanced Language and Culture, Teaching Young Learners, Practical Methodology, New Trends, Teaching Business English, Teaching Pronciation and Intonation…
 
İngilizce Öğretmenleri ve Adayları için TESOL ve TEFL kursları şu okullarda verilir: St Giles Colleges, Embassy Ces, International House London, Oxford House College, Wimbledon School of English, Westminister University, University of California Riverside, University of California San Diego, University of Victoria, King George College Canada, University of New South Wales, Macquire University Sydney.  
 
Yukarıdaki programlara başvurular genelde kurs başlangıç tarihlerinden en az 8 hafta öncesi yapılmalıdır. Başvuru sırasında adaydan bir CV ve “Essay” istenebilmektedir.