Akademik Yıl Dil Kursları

Akademik yıl kursları uzun bir dönem için İngilizce kursu izlemek isteyen ve genelde İngilizce dil düzeyleri ortanın altında bulunan kişilere yöneliktir. Akademik dönem dil kurslarını seçen öğrencilerin büyük kısmı, Türkiye’de veya yurtdışında İngilizce eğitim veren bir üniversitede eğitim yapacak öğrencilerdir.

Bu kursların ilk dönemi, Genel İngilizce programlarının içeriğiyle aynı olup katılımcının dil bilgisi, konuşma, yazma, okuma ve dinleme yeteneklerini geliştirmeye yönelik tasarlanmıştır.  Akademik yıl programlarında diğer bir amaç ise katılımcıyı lisans veya yüksek lisans eğitimi yapabilecek dil düzeyine ulaştırmak ve üniversitelere yerleştirmektir. Bu nedenle kursun ikinci döneminde akademik ağırlıklı dersler izlenebilir. Öğrenci ayrıca Cambridge, IELTS, TOEFL hazırlık kursları yanısıra iş İngilizcesi, staj gibi programları da seçebilir.

Akademik dil kurslarına bazı okullarda her ay başlanabildiği gibi diğer bazı okullarda senede 4 defa başlanır. Genelde Ocak, Nisan, Temmuz ve Eylül ayları akademik sömestr veya yıl kursları başlangıç tarihleridir. 

Türkiye’de İngilizce eğitim veren özel bir üniversite kazanan öğrenci bir akademik yıl için sadece eğitim ücreti olarak 10,000-15,000 dolar arası ücret öderken, aynı ücret ile yurtdışında hem eğitim hem de konaklama dahil kalabilmekte ve en önemlisi, programı tamamladığında Türkiye’de gelebileceği dil düzeyinin çok üzerinde bir dil bilgisine sahip olabilmektedir. Bu program sonrasında öğrenci, Türkiye’de İngilizce eğitim veren üniversitelerin istemiş olduğu İngilizce seviyesine gelir, istenilen TOEFL veya IELTS sınav puanlarını rahatlıkla alıp üniversitenin 1. sınıfından eğitime devam edebilir. 

Akademik Sömestr veya yıl programları, katılımcının altyapısına bağlı olarak 5-6-8 veya 9 ay sürebilir. Genelde haftada 25-30 derslik program verilir. 

Akademik Yıl Programlarının Avantajları :

  • -Ekonomik
  • -Uzun dönemde mükemmel dil öğrenme fırsatı
  • -Küçük sınıflarda ve farklı uluslardan öğrencilerle birlikte eğitim imkanı
  • -Uzun bir süre aynı ailede veya yurtta yaşama olanağı
  • -Çok farklı ve zengin sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler
  • -Üniversiteye yerleştirme hizmetlerinden yararlanma
  • -6 veya 8 ay içerisinde 3 farklı merkezde veya ülkede eğitim olanağı
  • -Genel İngilizcenin yanısıra Akademik, Sınav Hazırlık, İş İngilizcesi veya Staj programlarına katılma fırsatı