Neden Çin'de Eğitim?

Çin, son yıllarda uluslararası öğrenciler ve profesyoneller tarafından Çince öğrenmek, lisans veya yüksek lisans programları açısından yoğun ilgi görmektedir. 

Çin, özellikle nitelikli insan gücü yetiştirmek amacıyla son birkaç 10 yıl içerisinde çok ciddi adımlar attı. Çin’de zorlu bir eğitim sistemi var. İngilizce eğitimi kısa süre önce alınan bir kararla ilkokuldan itibaren zorunlu hale getirildi. Dolayısıyla yeni nesilde birçok kişi İngilizce biliyor. Eğitim sisteminin her kademesinde zorlu sınavlar var. Bu elemeleri geçemeyenler ise düşük maaşla mavi yakalı işlerde çalışmak zorunda kalıyor.

Öğrencilerin ilkokuldan sonra ortaokula gitmek, sonra liseye devam etmek ve üniversiteye girebilmek için sınavlardan geçmeleri gerekiyor. Böyle bir sistemin içinde hakikaten oldukça nitelikli bir kitle üniversiteden mezun olabiliyor. Ancak mezuniyet için bir de önemli şart var: Üniversite diploması alabilmek için genel bir İngilizce sınavını vermek gerekiyor. Dahası birçok kişi Çince ve İngilizcenin dışında üçüncü bir dil daha öğreniyor. Rusça, Almanca, Türkçe oldukça ilgi görüyor.

Dolayısıyla Çin, "insan kaynağına" yatırım yapıyor.

Dünyada ilk 500'e giren 40 üniversitesi bulunan Çin, üniversitelerin araştırma ve geliştirme çalışmalarına çok büyük bütçeler ayırmaktadırlar. Çin, eğitim kalitesi olarak dünyanın birçok ülkesinden ileri seviyededir. Kalitenin yüksek ve eğitim maliyetinin uygun oluşu Çin'i eğitim açısından ideal bir ülke haline getirmiştir. 

Çin’de çok sayıda yüksek eğitim kurumu bulunmaktadır. Toplam 2,236 adet yüksek eğitim kurumu mevcuttur. Bunlardan 1630’sı normal yüksek eğitim kurumları iken, 606’sı yetişkinlere eğitim veren yüksek eğitim kurumu statüsündedir. 1999 yılından itibaren özel üniversiteler de faaliyete geçmiştir. Toplam 20 milyon üniversite öğrencisinin yaklaşık yüzde 6’sı yani 1.300.000 öğrenci özel üniversitelere kayıtlıdır. Pek çok Çin üniversitesi yapmış olduğu araştırmalar ile dünya akademik çevrelerinin takdirini toplarken üniversiteleri dünyanın en iyi üniversite sıralamalarına girmektedir.

Son verilere göre Çin’de yaklaşık 200,000 civarında uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin büyük bir kısmı, özel Çince dil okullarında veya Çin devlet üniversitelerinde Çince kurslarına katılmaktadır. Bir kısım iş adamı ve iş kadını ise “İş Adamları ve Yöneticiler için Çince” kurslarına katılmaktadır.

Çok sayıda öğrenci de dünyanın saygın üniversiteleri arasında bulunan Çin devlet üniversitelerinde veya bazı özel üniversitelerde lisans veya yüksek lisans programlarına katılmaktadırlar. 

Çin üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

Uluslararası öğrenciler Çin'de ağırlıklı olarak Çince, Çin Kültürü ve Tarihi, Uluslararası Ticaret gibi bölümleri tercih etmektedirler. Ancak son yıllarda Fen Bilimleri, Mühendislik, Finans, Hukuk ve Tıp alanları da ilgi çekmeye başlamıştır.

<< Geri