TOEFL Sınav Kursları

TOEFL sınavı, dünya genelinde İngilizce dilinde eğitim veren yaklaşık 4,300 kolej ve üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır.

TOEFL (Test Of English As a Foreign Language) sınavı, ana dili İngilizce olmayanların İngilizce bilgisini ölçmek amacıyla, Amerika’da New Jersey Eyaletinde bulunan ETS-Educational Testing Services (http://www.ets.org) tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınavdır.

Dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda TOEFL sınavından alınan iyi bir sonucu, İngilizce yeterlilik belgesi olarak kabul eder. 

TOEFL sınavına, İngilizce eğitim veren bir üniversite, kolej veya enstitüde eğitim yapmak isteyenler girer. Ayrıca, İngilizce dil bilgisini uluslararası geçerliliği olan bir belge ile kanıtlamak isteyen herkes bu sınava girebilir. 

TOEFL Sınavı hakkında detaylı bilgi almak için resmi sitesi olan www.toefl.org sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

TOEFL sınav hazırlık kursu, özellikle İngilizce eğitim veren üniversitelere girmek isteyenler içindir. Kurs özellikle sınav teknikleri, test yeteneği, okuma yetenekleri, not alma ve dinleme yeteneklerini geliştirmeye yöneliktir. Amerika, Kanada ve İngiltere’deki pek çok okulda TOEFL hazırlık kursları verilmektedir.

TOEFL sınav hazırlık kursları, Amerika ve Kanada’da genelde haftada 25 ders olarak verilmektedir. Bunların 15 dersi konu anlatımı ve ders olarak, 10 saati de etüt çalışması halinde sunulur. Kurslar en fazla 15 kişilik sınıflarda yapılır ve kurs süreleri 4-16 hafta arasında değişiklik gösterir. İngiltere’de sunulan kurslar da diğerleri ile benzerlik gösterir. Fakat İngiltere’de en düşük seviye, yüksek orta seviyedir ve kurs süreleri 8 haftadır. Öğrenciler, uzman öğretmenler eşliğinde deneme sınavları yaparak soru çözme tekniklerini geliştirirler. Öğrencilerin kullanacakları kurs kitapları ve deneme sınavları sık sık güncelleştirilmekte olup en son soru tekniklerini kapsayacak şekilde kursun bir parçası olarak öğrencilere sunulur.