Neden Estonya'da Eğitim

Üniversitelerde eğitim kalitesinin yüksek olması, yıllık eğitim ücretlerinin cazip, yaşam masraflarının da diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun olması nedeniyle, Estonya’da bulunan üniversitelerde yabancı öğrenci sayısı hızla artmaktadır.  Bu sayı yaklaşık olarak 1.300’dür.

Estonya’nın eğitim alanında sunmuş olduğu cazip olanaklardan haberdar olan Türk öğrenciler de hem lisans hem de yüksek lisans eğitimleri için Estonya’yı tercih etmektedir.  Aynı zamanda Estonya her yıl Erasmus aracılığıyla pek çok Türk öğrencisini ağırlamaktadır. Bugünlerde Estonya’da yüksek öğrenim amacıyla 28 Türk öğrenci bulunmaktadır.  Ayrıca Türkiye’den yaklaşık 70 Erasmus öğrencisi de Estonya’dadır. 

Estonya üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde İşletme’den Endüstri Mühendisliği’ne, Hukuk’tan Uluslararası İlişkiler’e farklı alanlarda İngilizce eğitim verilmektedir.  Yukarıda sıralanan bölümlerin yanı sıra, henüz ülkemizde yüksek öğretim düzeyinde eğitimi yaygınlaşmayan Nükleer Enerji ve Nükleer Güvenlik, Sürdürülebilir Enerji Araçları ve Süreçleri gibi bölümler yabancı öğrenciler arasında oldukça popülerdir.

<< Geri