Pre-Sessional Programlar

content image

Pre-Sessional programlarda amaç, yurtdışında lisans veya yüksek lisans eğitimi başvurusu yapmış, ancak üniversitenin istemiş olduğu İngilizce dil yeterlilik sınav sonucunda istenilen seviyede not alamamış öğrencileri 4-8 veya 12 haftalık bir yaz kursu ile yeterli akademik İngilizce seviyesine ulaştırmaktır.

Yurtdışı üniversitelerinde verilen Pre-Sessional programlar, Haziran ve Eylül ayları arası 4, 8 veya 12 hafta olarak yapılabilir. İngilizce dil yeterlilik sınavı olan IELTS veya TOEFL sınavlarında yurtdışındaki üniversitelerin istemiş olduğu puanı çok az bir puan farkı ile alamayan öğrenciler, sınav sonuçlarına göre 4-8 veya 12 hafta Pre-Sessional programlarına katılıp, akabinde lisans veya yüksek lisans programlarına başlayabilirler. Örneğin “Art and Design” programları için 7.0 IELTS isteyen bir İngiliz üniversitesi, öğrenci 6.5 IELTS sonucu getirdiğinde 4 hafta süren pre-sessional programına katılmasını isteyebilir. Sosyal Bilimlerde 6.5 IELTS istenen bir bölümde 6.0 alan bir öğrenci yine 4 hafta süren pre-sessional programı takip etmek zorunda kalabilir.  Hukuk bölümleri 7.0 IELTS ister, ancak öğrenci 6.0 IELTS getirirse 12 hafta pre-sessional yapması gerekir. Bu kursu tamamlayan öğrenci akademik dönemin başlangıcında kabul edildiği programa başlayabilir. 

Pre-Sessional programlar, genelde haftada 20 saatlik bir ders planı içerisinde verilir. Dersler haricinde öğrenciye ödevler verilir ve kendi başına çalışma yapması istenir. Sınıflarda ortalama 12 öğrenci bulunur. 

Pre-sessional programlarda ileri seviyede İngilizce dersleri, Akademik İngilizce, İngilizce yazma yeteneğinin geliştirilmesi, konuşma İngilizcesinin özellikle sunumlar, seminerler ile ilerletilmesi hedeflenir.

Pre –Sessional programları genelde Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında açılır.