Eğitim ve Yaşam Maliyeti

ABD'de yüksek öğretim paralıdır. Amerika’da okuyabilmek için herşeyden önce okul ve geçim masraflarını karşılayabilmek gerekir. Amerikan üniversiteleri öğrenciye kabul mektubu göndermeden önce, okul masraflarını karşılayabilecek durumda olup olmadığını kanıtlayan mali durum belgeleri isterler. Bu belge öğrencinin ailesinin banka hesaplarını gösteren bir yazı olabilir. 

Eğitimin, özellikle ABD’de değerini parayla ölçmek bir hayli güç, yurtdışı eğitim uzun vadeli bir yatırımdır. ABD'de yüksek öğrenim paralı ve üniversiteler öğrencilerden öğrenim masrafları için "tuition"; kayıt, sağlık hizmetleri ve öğrenci faaliyetleri vs. için yapılan idari hizmetlere karşılık "fee" adı altında ücret alırlar. ABD'de öğrenim masrafları okuldan okula 5,000-30,000 USD arası değişiklik gösterir. Özel okullar, genelde devlet okullarından pahalıdır. Yaşam masrafları ise yıllık 6,000-15,000 USD arası değişir. 

ABD'de sağlık hizmetleri genelde özel sektörün kontrolündedir ve çok pahalıdır. Bu nedenle tüm okullar öğrencilerinin sağlık sigortası yaptırmasını şart koşar. Bir yıllık sağlık sigortası 500 dolardan başlar. Eğer Türkiye’de bir sağlık poliçeniz varsa, sigorta şirketinden bu poliçenin ABD’de geçerli olup olmadığını öğrenin. Sağlık sigortası okullara başvuru esnasında yapılır. Sigortalar doktor ziyaretleri, ilaç masrafları, hastane masrafları, ameliyatlar, röntgen ve laboratuar test masraflarını karşılar. Genelde diş ve göz bakımı dahil değildir.

<< Geri