Eğitim’de Kalitenin Adresi Kanada !..

content image

Birleşmiş Milletler yaptığı araştırmalar sonucunda, Kanada'yı uzun yıllardır  "dünyanın en yaşanılır ülkesi"  olarak tanımlamıştır. 

Kanada
 İngilizce ve Fransızca'nın resmi dil olduğu tek ülkedir. Fransızca konuşan Kanadalı nüfusu %75 ile Quebec eyaletinde yaşamaktadır. 
  
10 farkl
ı eyalette 10 farklı eğitim sistemi bulunan Kanada’da temel eğitim 10 yıl sürer. Merkezi bir eğitim sistemi yoktur. Her eyalet kendi eğitim sistemini oluşturur.Her eyaletin bir eğitim bakanlığıbulunur.Devlet okulları yanı sıra özel okullarda bulunan Kanada’da okullar Eylül ayında açılır ve Mayıs ayında da eğitim tamamlanır. 
  
Kanada’da yakla
şık 90 tane üniversite bulunur.Bu üniversitelerin yanı sıra lisans ve sertifika eğitimi veren üniversite’ye bağlı kolejlerde bulunur. Kanada  üniversitelerine müracaat ( Ontorio eyaleti dışında ) doğrudan üniversitelere  yapılır. Her üniversite kendi kriterlerine göre öğrenci yerleştirir. Kanada üniversitelerinin kendi aralarında oluşturmuş olduğu bir birlik vardır. “Association  of Universities and Colleges of Canada” olarak bilinen bu kuruluş üyesi tüm okullar Türkiye’de YÖK tarafından tanınmıştır. 

Kanada dünyada en çok uluslararası öğrencinin eğitim yaptığı 7. Ülkeden birisidir. Kanada’da 2001 ‘de 100,000 civarı uluslararası öğrenci varken 2012 yılında sayı  265,000’e ulaşmıştır.

Kanada üniversitelerinde uluslararası öğrenci üniversitelerin toplam öğrenci sayısı içinde yüzde 6.5’ini oluşturmaktadır. Kanada ekonomisine uluslararası öğrencilerin yıllık bıraktığı para 8 Milyar Dolar civarındadır. Bu öğrenciler  sayesinde 83,000 kişi istihdam edilmektedir.

Kanada’da okuyan öğrencilerin  büyük kısmı  Ontorio (%42), British Columbia (%26), Quebec (%18) eyaletlerini tercih etmektedir.

265,000 uluslararası öğrencinin %60’a yakını Kanada üniversitelerinde lisans ya da yüksek lisans yaparken, yüzde 20 civarı mesleki eğitim yada değişim, yüzde 15 ise lise eğitimi takip etmektedir.

Kanada’da çok sayıda uluslararası öğrenci İngilizce ya da Fransızca kurslarına katılmaktadır. 265,000 sayısında dil eğitimi için giden öğrenciler dahil değildir. Languages Canada kurumuna göre ; Her yıl yaklaşık 150,000 civarında  öğrenci Kanada’da İngilizce veya Fransızca kurslarına katılmaktadır.

Kanada’yı tercih eden ülkeler ise; Çin, Hindistan, Güney Kore, ABD öğrencileridir. Çin’li öğrenciler toplam uluslararası öğrenciler içinde 80,000 ile rekor bir sayıya ulaşmıştır.


Kanada’da eğitim esnası ve sonrası iş olanakları;

Kanada’da yabancı öğrencilerin eğitim süresince haftada 10 saat, tatillerde ise full-time çalışmaları mümkündür  ancak resmi kurumlardan izin almaları gerekir.Yüksek lisans öğrencilerinin okul bittikten sonra da 1 yıl süre ile çalışmalarına izin verilir. 

Canadian Bureau of International Education (CBIE) istatistiklerine göre 2010 yılında Kanada’da çalışma izni alan uluslararası öğrenci sayısı toplam içinde %12 civarındadır. Diploma, lisans veya yüksek lisans eğitimi sonrası çalışma izni başvurusu yapan uluslararası öğrencilerin çok büyük kısmı 3 yıla kadar çalışma izni hakkı kazanmaktadır. 3 yılın sonrasında ise Canadian Experience Class (CEC) sistemi üzerinden sürekli çalışma izni başvurusu yapabilirler. Yılda 12,000 civarında başvuru kabul eden The Department of Citizenship and Immıigration Canada Kasım 2013 yılına baı değişikliklere gitmiştir. Kanada’da eğitimleri sonunda çalışma iznine en çok; Çin,Hindistan, Meksika, Kolombiya, Türkiye, Rusya ve Ukranya’dan gelen öğrenciler müracaat etmişlerdir

Oxford House ile başvuru yapabileceğiniz Kanada Okulları; 

Bronte College High School & Summer Camp
Carleton University & Culture Works ESL
EC English Language Centres 
Embassy English 
Huron University College at Western
ILAC - International Language Academy of Canada 
      University of New Brunswick
      University of Ontario Institute of Technology
      University of Windsor
      University of Winnipeg
      University of Manitoba
      University of Regina
      University Canada West
      Trent University
      SAIT Polytechnic
      Laurentian University
      Capilano University
ILSC - International Language School Canada
King George International College 
LSI -  Language Studies International 
Peel District School Board
Seneca College, Toronto, Canada
Simon Fraser University 
Sprachcaffe/Geos Languages PLUS 
St Giles International 
The University of British Columbia
University of Alberta
University of Guelph
York University - English Language Institute (YUELI)
Western University 
Wilfrid Laurier University